• Advert Advert Advert Advert Advert Advert Advert Advert
Kadın Şiddet Karşısında Çaresiz Değildir!
Hatice Salih

Hatice Salih

Hatice Salih Yazdı!

Kadın Şiddet Karşısında Çaresiz Değildir!

12 Şubat 2018 - 15:52

Kadına uygulanan şiddet olgusu – bu konuyu her ele aldığımda içim sızlamıştır ve her defasında derin acı duyarak makaleyi yazmışımdır.

Kadına şiddet dünyada en yaygın insan hakları ihlalidir ve toplumsal bir sorundur. Şiddetin en yaygın biçimlerinden biri olan kadına yönelik şiddet, kadınların haklarının ve temel özgürlüklerinin ihlalini oluşturmaktadır. Kadına yönelik şiddet, coğrafi sınır, ekonomik gelişmişlik ve öğretim düzeyine bakılmaksızın tüm dünyada ve kültürlerde yaygın olarak görülen evrensel bir sorundur. Şiddetin en sık rastlanan biçimi - erkeğin kadına ve çocuğa karşı uyguladığı aile içi şiddettir.

Bir kişiye güç veya baskı uygulayarak istenen bir şeyi yapmaya zorlama” şiddettir.

Kadına yönelik şiddet bir insan hakları ihlalidir ve suçtur.

Kadına şiddet davranışı denildiğinde aklımıza ilk gelen fiziksel şiddettir, fakat, sözel ve psikolojik tacizi de içeren davranışlar ile kadına bilerek rahatsızlık veya olarak zarar vermek de şiddettir. Kadına yönelik fiziksel şiddet yan fiziki i dayak, yaralama ve cinayet ilk aklımıza gelen şiddet olsa da, şiddetin başka türleri de var. Örneğin kadının ev dışında çalışmasına izin vermemek, gelirine el koymak, ailesi ya da arkadaşlarıyla görüşmesine izin vermemek, hakaret etmek veya istemediği halde cinsel ilişkiye zorlamak da şiddettir. Bugün, fiziksel, duygusal/psikolojik, ekonomik, cinsel şiddet veya şiddet tehdidi yüzünden dünyada her kesimden milyonlarca kadın baskı altında yaşıyor, toplumsal hayata daha az katılıyor, zorla evlendiriliyor, sakat kalıyor veya öldürülüyor. Üstelik şiddet aile içinde gerçekleştiğinde etkisi de daha yıkıcı oluyor.

Kadına yönelik şiddet Birleşmiş Milletler tarafından kısaca “Bir kişinin toplumsal cinsiyetine ya da cinsiyetine dayalı olarak, o kişiye yönlendirilmiş şiddet” olarak tanımlanıyor. Bu tür eylemler kamusal alanda ve ya özel yaşamda meydana gelebilir ve fiziksel, zihinsel ya da cinsel zarar veren - tehdit etme, zorlama veya farklı şekillerde özgürlükten mahrum bırakma gibi davranışları kapsar.

Kadına yönelik şiddet, kadına fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik zarar, acı veren ya da verebilecek her türlü eylemdir

  Kadını, fiziksel, ruhsal, sosyal, ekonomik açıdan olumsuz etkileyen şiddet hareketleri ve tehditleri ister aile içinde isterse toplumda meydana gelsin kadının hayatına korku ve güvensizliği yerleştirmekte, kadını toplumsal yaşamın tüm alanlarında başarısız kılmakta, kadının gelişmesi, güçlendirilmesi ve ilerlemesi açısından önünde engel olmaktadır. Şiddetin sadece birey açısından değil aile ve toplum açısından da olumsuz sonuçlar doğuruyor. Kadına yönelik şiddetten sadece kadınların değil, çocukların, aile kurumunun ve toplum da zarar gördüyor. 

Kadına şiddet çeşitleri – Fiziksel Şiddet, Psikolojik (duygusal) şiddet, Ekonomik şiddet, Cinsel şiddet.

Fiziksel şiddette ,,şiddet döngüsünden'' bahsedilir. Kısaca olay şöyle anlatılabilir : Birinci aşama – şiddet gösteren gerilim yaratır ufak şeylerden dahi kavga ve sorun çıkarır, kadının tüm yaşamını kontrol etmeye çalışır ve psikolojik baskı uygular. İkinci aşama – erkek öfkesini kontrol etmez ve fiziksel şiddet uygular, bundan sonra çeşitli bahaneler sunmaya başlar. Üçüncü aşama – erkek pişmanlığını dile getirir, özür diler, sevecen hareketler gösterir, bir daha yapmayacağını söz verir ta ki tekrar gerilim artma aşamasına yani birinci döngüye tekrar gelene kadar ve ondan sonra herşey yeniden tekrarlanır. Bu döngüden dolayı birçok kadın kendisine şiddet uygulayan erkekle yaşamaya devam eder ve şiddet uygulayanın değişeceyine ve şiddetin son bulacağını inanır.

Araştırmalar kadına yönelik şiddetin yaygınlığını göstermektedir, kadın şiddet karşısında çaresiz değildir ve şiddete uğrayan kadının yardım ve destek alması mümkündür. Kadınlar şiddet karşısında sessiz kalıp susmamalı, şiddetti kabul etmek, saklamak ve susmak doğru değildir, şiddete uğramak utnaç verici değildir ve şiddette maruz kalan kadın yasal olarak hakkını araması gerek.

Şiddet davranışın maruz kalıyorsanız ya da bunlarla tehdit ediliyorsanız vakit kaybetmeden yasanın güvence altına aldığı haklarınızdan faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Şiddet, taciz ve benzeri suçlarla karşılaşan bir kadının yapması gerekenler nelerdir? Nerelere başvurmalı?

Şiddet mağduru bir kadın bu durumu yaşadığında ilk etapta telefonla ve ya bizzat polise ulaşmalıdır.  Ancak tıbbi müdahaleye acil ihtiyaç duyan kadın doğrudan bir sağlık kuruluşuna gitmeli ve şiddet gördüğünü dile getirmelidir. Bu durumda vaka hastane polisine intikal ettirilir.

Şiddet maduru kadınlar bilmeli ki şiddet kader değildir, şiddete karşı kadın çaresiz değildir ve bu durum son bulması için şiddet karşısında sessiz kalmamaları gerekir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar