• Advert Advert Advert Advert Advert Advert Advert Advert
Karlsruhe’de Muhteşem, Müzik, Kültür Akşamı

Karlsruhe’de Muhteşem, Müzik, Kültür Akşamı

Kimseyi kırmayacaksın insan gibi yaşayacaksın, öbür Dünya’ya midesi dolu değil, gönlü ve beyni dolu gideceksin’ böyle seslendi Karlsruhe’den ünlü sanatçı Güler Duman...

24 Kasım 2014 - 02:29

Kimseyi kırmayacaksın insan gibi yaşayacaksın, öbür Dünya’ya midesi dolu değil, gönlü ve beyni dolu gideceksin’  böyle seslendi Karlsruhe’den ünlü sanatçı Güler Duman. Sazı ve sözü ile Karlsruhe Alevi Kültür Merkezi (KAKM) tarafından düzenlenen ‘ Bir nefes bin umut’ isminde ki müzik, kültür etkinliğine katılan Güler Duman hayranlarını kırmayarak gecenin geç saatlerine kadar sahnede kaldı.

KAKM  tarafından düzenlenen etkinliğe Almanya Alevi Birliği Federasyon başkanı Hüseyin Mat, BW Eyalet başkanı İlyas Çağla ve KAKM başkanı Cemal Akbaba katıldılar. Sunuculuğunu Yol TV’den Taner Boyraz ve Nurşen Yalvaç’ın yaptığı etkinliğe yaklaşık 1000 kişi katıldı. 

Yoğun geçen programda sırası ile Metin Öner, Onur Dalkaya, Erkan Erdoğan sahne aldı. Birbirinden güzel Anadolu Türkülerini seslendiren AKM grubu, sevenleri tarafından  ayakta alkışlandı. Nurşen Yalvaş ve Taner Boyraz’ın güzel sunumu ile sahne alan, Çağdaş Tan, Grup Yankı’dan sonra.Şelpe ustası  İsmail Kartal sahne aldığında sevenleri kameraları ile sahnenin önünü doldurdular. İsmail Kartal şelpe tekniği ile adeta büyüledi.

Etkinlikte bir konuşma yapan AABF başkanı Hüseyin Mat,Kkarlsruhe şehrinin çok önemli bir yer olduğunu söyleyerek burada yaşayan 600 Alevi ailesinin KAKM’ne üye olmasını istedi. Alevilerin mutlaka örgütlü olması gerektiğini söyleyen Hüseyin Mat ‘ Almanya’ya gelen Alevilerin Almanca bilmemelerine rağmen, Almanya’nın siyasi sosyal yapısını bilmemelerine  rağmen, bu gün örgütlenerek Almanya’da bir çok başarıları, kazanımları elde ettik. Bu gün Almanya’nın genelinde 260’ın üzerinde cem evi veya derneğimiz var.’ dedi. Alevi derneklerin artık Almanya’da üst düzey yetkililerin ziyareti akınına uğradığını hatta kendilerine yüz vermeyen CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bile kendilerini ziyaret ettiğini söyledi. Mat bu ziyaret bizlerin karakaşına değil bunuda biliyoruz, örgütlü hareketin önemide burada ortaya çıkıyor , dedi.

Programın sonunda yer alan Güler Duman, ‘Yasdadır ey deli gönül’, ‘Vur Sinema Öldür Beni’, ‘Can Efendim’ türkülerini okuyarak başladığı programına, sevenlerinin tüm isteklerini seslendirdi. Etkinliğin sonunda yaptığı konuşmada sanat Dünya’sının aza tamah etmemesini eleştiren, Güler Duman halay ile programını bitirdi.

Karlsruhe’de ilk defa bu kadar büyük çapta düzenlenen müzik etkinliği büyük ilgi gördü. KAKM başkanı Cemal Akbaba yaptığı kapanış konuşmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk esnaflar futbol turnuvasında karşılaştı
Türk esnaflar futbol turnuvasında karşılaştı
Çocuklar dini bilgiler dersinde ebru sanatı öğreniyor
Çocuklar dini bilgiler dersinde ebru sanatı öğreniyor