• Advert Advert Advert Advert Advert Advert Advert Advert
İZİNCİLERİN DİKKATİNE! “BİZDEN SÖYLEMESİ”

İZİNCİLERİN DİKKATİNE! “BİZDEN SÖYLEMESİ”

Yıllardır Almanya’dan Türkiye’ye, Türkiye’den Almanya’ya yük taşıyan Almanyalı Türkleri rahatlatacak kararlara imza atılmış Türk Gümrük Kapılarında…

17 Temmuz 2015 - 02:12 - Güncelleme: 17 Temmuz 2015 - 02:27

Yıllardır Almanya’dan Türkiye’ye, Türkiye’den Almanya’ya yük taşıyan Almanyalı Türkleri rahatlatacak kararlara imza atılmış Türk Gümrük Kapılarında… Aslında yıllardır var olan karar bu yıl sıkı denetim olarak uygulanmaya konmuş. Gümrük kapılarında;  et ürünleri (et, kıyma, sucuk, salam, sosis vb.), elektronik eşya (bilhassa pahalı ev aletleri ve iş makineleri), çay, kahve… Kısaca, artık yük taşımaya son!

Etler çöpe
Karar koca koca tabelalarla gümrükten geçenlerin gözüne sokuluyor. Alt kısımda da TARIM VE KÖY İŞLERİ BAKANLIĞI’nın imzası var. Yani, işi sıkı tutuyorlar. Bana sorarsanız bilhassa arabayla izine gidecek olanlar götürdüklerinize dikkat edin. Çünkü gümrük kapısında kimi araçları komple boşaltıp valizlere bakıyorlar, eğer bu yasaklara uygun olmayan yiyecek ve eşya varsa el koyuyorlar.

Şimdi işin diğer tarafına geçmek istiyorum. İllaki isteriz alıştığımız tatları beraberimizde Türkiye’ye götürmeye. Ama nedir be kardeşim 20-30 kilogram et ile Türkiye’ye gelmek. Ya kıymayı kavurup paketleyip götürenler. Hadi sucuk, çay gibi ürünlere bir şey demiyorum, kapalı ürünler bunlar. Ama sen tut kilolarca et sokmaya çalış ülkeye. Kıtlıktan mı çıktınız be kardeşim. Türkiye’den 2 kilogram et alıp yiyecek durumun da mı yok?

Rezillik Diz Boyu
Türkiye’den uçak ile döndüğüm zamanlarda çok denk geldim hava alanlarında patlamış çantalardan dökülen bulgura, akan turşu sularına. Artık Türkiye’deki her şey Avrupa’da, Avrupa’daki her şey de Türkiye’de var. Alım gücü ise eskiden daha da fazla. Neden kendimizi bu kadar rezil ediyoruz toplum içinde?

Gümrüklerdeki durumlar gayet sıkı, benden söylemesi. Getirdiklerinize dikkat edin. Siftah bismillah daha gümrükten içeriye girerken izniniz zehir zıkkım olmasın. Alacak paranız yoksa da bir aycık et yemeyiverin. Türk çayı içiverin! Yoksa gümrüklere konulan konteynırlarda herkesin götüreceğini toplayacak yer var!

PARALARA DİKKAT
Bir diğer konu da para meselesi. Bu sefer havaalanında bütün kontrollerden geçtik, bekleme salonunda 2 polis hemen hemen herkesi gezdi ve üzerinde para olup olmadığını sordu. Sen yok dersen pek üstüne gelmezler belki ama yüklü miktarda parası olanın sergileyeceği tavırla polisin sizlere davranışı değişebilir. Eğer şüphelenirlerse odaya alıp, iğneden ipliğe üstünüzü ve elinizdeki çantaları arayabilirler. Onun için 10 bin Avro’nun üzeride parayla yolculuk yapmamanızı tavsiye ediyorum.

Bulgaristan güzergâhını kullanacak olanlar ise daha dikkatli olmalılar. Geçtiğimiz ay duyduklarımız bizleri tedirgin etti. Çünkü her sene söylenenler daha ciddi bir şekilde dillendirilmeye başlandı. “Polis kılığına girmiş şahıslar sizleri peşine takarak ıssız yere götürüp soymaya yelteniyor ve sonucu da tarif edilmez hasarlar doğuruyormuş.” Ben “muş” diyorum ama ateş olmayan yerden de duman çıkmaz diyorum. Onun için biraz dolaşın ama Makedonya-Yunanistan güzergahını kullanın.

BİZDEN SÖYLEMESİ
Elbette istediğiniz yoldan gidebilirsiniz. Elbette istediğiniz şekilde istediğiniz ürünü ve iş makinesini beraberinizde götürebilirsiniz. Bizimkisi bilgilendirme ve uyarı. Bu dediklerimi dikkate alıp almamak sizin elinizde.

2015 İZİN YOLU REHBERİNİZ HAZIRLANIYOR
Bu konuları daha detaylı bir şekilde gelecek sayımızda sizler için hazırlayacağımız “2015 İzin Rehberi” ilavemizde bulabileceksiniz ama önümüz bayram olduğundan birçok gurbetçimiz önümüzdeki hafta içerisinde Türkiye yolculuğuna başlayacaktır. Onun için bu yazımı izin öncesi uyarılara ayırmak istedim. Yıllardır sizler için özenle hazırladığımız İzin Rehberi ilavemize her sene olduğu gibi bu sene de sizler sesinizi duyurabileceksiniz. Onun için elinizi çabuk tutun ve gazetemizin bölge temsilcileriyle irtibata geçin, “2015 İzin Rehberi” ilavesindeki yerinizi ayrıtın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk esnaflar futbol turnuvasında karşılaştı
Türk esnaflar futbol turnuvasında karşılaştı
Çocuklar dini bilgiler dersinde ebru sanatı öğreniyor
Çocuklar dini bilgiler dersinde ebru sanatı öğreniyor