• Advert Advert Advert Advert Advert Advert Advert Advert
İTİKAT, şok’suz kesim imalathanesiyle kalitesini bir kez daha...

İTİKAT, şok’suz kesim imalathanesiyle kalitesini bir kez daha ispatladı.

Onlarca çeşit dondurulmuş hazır et ve taze et mamülleriyle Avrupa’nın birçok ülkesinde tüketicisiyle buluşan, lezzeti ve kalitesiyle sofraların vazgeçilmezi olan İTİKAT ürünleri, art...

09 Kasım 2015 - 01:02

Onlarca çeşit dondurulmuş hazır et ve taze et mamülleriyle Avrupa’nın birçok ülkesinde tüketicisiyle buluşan, lezzeti ve kalitesiyle sofraların vazgeçilmezi olan İTİKAT ürünleri, artık şok’suz kesim etlerle üretilmekte. Bulgaristan’da açtığı kesimhanede şok’suz ve helal kesilen etlerle ürün kalitesini artıran İTİKAT, bu girişimiyle sektörde bir adım öne çıkmayı başardı.

 

İtikat markası sahibi Sami Erkurt, şoksuz kesimlerin nasıl yapıldığını, mezbahane ve hedefleri hakkında bilgi verdi.

Sami Erkurt, mezbahaneyi, %95 oranla müslümanların yaşadığı Bulgaristan’ın Kırcaaliye bağlı Cebel bölgesinde açtıklarını, yaklaşık 70 kişinin istihdam edildiğini ve günlük 120 büyükbaşğır ve 500 küçükbaş kuzunun kesildiği bir mezbahaneyi hizmete soktuklarını belirtterek sözlerine şöyle devam etti; ‘’ -Kesimler modern tesisimizde sıkı kontroller altında, hijyenik koşullara azami dikkat edilerek gerçekleştiriliyor. Kesimlerimiz, müslüman kasaplar tarafından İslami usullere uygun şok’suz ve besmele çekilerek gerçekleştiriliyor Mezbahanemizde kesilen şok’suz etlerle modern tesislerimizde Sucuk, Salam, Sosis, Adana Kebap, İnegöl Köfte, Sığırburger, Sığır Döner, İçli Köfte ve Mantı gibi onlarca farklı ürün üretiyoruz.’’ dedi. Erkurt ayrıca, hedeflerinin ürün çeşidi sayısını artırmak ve Avrupadaki dağıtım ağını genişleterek İtikat markasının en iyi olması için azim, gayret ve hassasiyetle üretim kalitesini her daim geliştirme yoluna gideceklerini sözlerine ekledi.

Sami Erkurt’un 1994 yılında Stuttgart / Altbach da kurduğu İtikat markası, 27 çeşit ürünü ile Almanya, Avusturya, İsviçre, İtalya, Fransa, Belçika, Hollanda, İngiltere, İsveç, Norveç ve Danimarkada Avrupalı insanımızın beğenisine sunulmuştur. Sucuk, salam ve sosisler ise, marketlerde reyonların en çok tercih edilen ürünleri arasında yeralmaktadır. Ürünlerin yüzde doksanı donmuş, yüzde 10’u ise taze ürünlerden oluşmakta ve hiçbir çeşidinde helal olmayan baharat yada jelatin kullanılmamaktadır. Helallik konusunda, ikna olmak için herkes mezbahaneyi, üretimhaneyi ziyaret edebilir ve yakından gözlemleyebilirler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk esnaflar futbol turnuvasında karşılaştı
Türk esnaflar futbol turnuvasında karşılaştı
BAŞKONSOLOS ARSLAN'DAN KT BANK MANNHEİM ŞUBESİNE ZİYARET
BAŞKONSOLOS ARSLAN'DAN KT BANK MANNHEİM ŞUBESİNE ZİYARET