• Advert Advert Advert Advert Advert Advert Advert Advert
IGMG GERMERSHEIM´DE GENÇLİK SOHBETI

IGMG GERMERSHEIM´DE GENÇLİK SOHBETI

IGMG RNS Bölgesi Germersheim şubesinde belli aralıklarla sohbetler devam ediyor.Geçtiğimiz hafta sonu gençlere özel genlik ve namaz bilinci adlı bir sohbet düzenlendi.Sohbette IGMG RNS Sosyal hizmetler baskani Tunay Ucarda gencleri yalniz birakmadi...

07 Kasım 2017 - 13:49 - Güncelleme: 07 Kasım 2017 - 13:57

IGMG RNS Bölgesi Germersheim şubesinde belli aralıklarla sohbetler devam ediyor.Geçtiğimiz hafta sonu gençlere özel genlik ve namaz bilinci adlı bir sohbet düzenlendi.Sohbette IGMG RNS Sosyal hizmetler baskani Tunay Ucarda gencleri yalniz birakmadi.Cemiyetin Kuranı Kerim güzel okuma birincilerinden Mücahit Akargöl tarafından okunan açılış Kuranı Keriminden sonra sunumu Feyzullah kidik yaptı ve Germersheim gençlik teşkilatının düzenlemiş olduğu programa katılanlara teşekkür ederek hoşgeldiniz dedi.Ardından günün hatibi RNS Bölgesi İrşad başkanı Nihat Çiftçi hocaefendi kürsüyele gelerek katılanları selamladı ve teşekkür etti ve sohbetini şöyle sürdürdü“ Genç;enerjisini, heyecanını,duygusallığını,mücadele ruhunu yani varını yoğunu Allah yolunda harcayan kişidir…Burada yaş sınırı yoktur…
 Yüce Allah insanı kendisine iman ve ibadet etmek için yaratmıştır. İbadet ise; boyun eğme, itaat etme, emrin gereğini yerine getirme gibi manaları ifade eder. İslam'ın her emir ve yasağına uymak ibadettir. İbadetlerin en önde geleni namazdır. Yüce Allah, ilk insan ve ilk peygamber Adem (a.s.)’den itibaren bütün insanları “namaz” ibadeti ile sorumlu tutmuş ve bütün peygamberler, kavimlerine “namaz” kılmalarını emretmiştir.Bir hadisi şerifte şöyle buyrulmuştur :Cebrail (as) birgün kendi yaratılışına bakmış ve Allah'a cc şükür için iki rekat namaz kılmış.Bu namaz tam bin yıl sürmüş.Cebrail (as) : "Ya Rabbi ! Benim namazımda daha güzel namaz varmı diye sormuş Allah'a cc. Yüce Mevla cevaplamış:"Ahır zamanda namaz kılan gençler vardır.Onların iki rekat namazı senin kıldığın bin yıllık namazdan daha güzeldir." Imam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
 (Gençlik çağı, nefsin kaynadığı, şehvetlerin oynadığı, insan ve cin şeytanlarının saldırdığı bir zamandır. Böyle bir çağda yapılan az bir amele, pek çok sevap verilir.
 İhtiyarlıkta dünya şevkleri azalıp güç, kuvvet gidip, arzulara kavuşmak imkanı ve ümitleri kalmadığı zamanda, pişmanlıktan, ah etmekten başka bir şey olmaz.
 Çok kimselere bu pişmanlık zamanı da, nasip olmaz. Bu pişmanlık da tevbe demektir ve yine büyük nimettir. Gençlik çağı, kazanç zamanıdır.
 Mert olan, bu vaktin kıymetini bilip elden kaçırmaz. İhtiyarlık herkese nasip olmaz. Nasip olsa da rahat, elverişli vakit ele geçmez. Vakit de bulunsa, kuvvetsizlik, halsizlik zamanında, yarar iş yapılamaz. Bugün, güç, kuvvet yerinde iken, hangi özürle, hangi sebeple bugünün işi yarına bırakılabilir?
 Peygamber efendimiz, (Yarın yaparım diyen, helak oldu, ziyan etti) buyurdu. Gençlik zamanında insanı üç din düşmanı olan nefs, şeytan ve kötü insanlar aldatmaya uğraşmaktadır. Bunlar karşısında, az bir ibadet pek kıymetli olur. İhtiyarlıkta yapılan, bundan kat kat fazla ibadetlerin bu kadar kıymeti olmaz.
 Gençlikte, nefsin arzuları, insanı kapladığı gibi, ilim öğrenilecek, ibadet yapılacak en kârlı zaman da gençliktir.
 Gençlikte, şehvetin, asabiyetin kapladığı anlarda, dinin bir emrini yerine getirmek, ihtiyarlıkta yapılan aynı ibadetten çok kıymetli olur.“ diyerek sözlerini tamamladı. Cemiyetin vermiş olduğu ikramlarin ardından program son buldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk esnaflar futbol turnuvasında karşılaştı
Türk esnaflar futbol turnuvasında karşılaştı
Çocuklar dini bilgiler dersinde ebru sanatı öğreniyor
Çocuklar dini bilgiler dersinde ebru sanatı öğreniyor