• Advert Advert Advert Advert Advert Advert Advert Advert
Heidelberg’de 3000 Kişi PEGIDA ve Terör Karşıtı Yürüyüş...

Heidelberg'de 3000 Kişi PEGIDA ve Terör Karşıtı Yürüyüş İçin Toplandı

Geçtiĝimiz akşam Heidelberg'te toplanan kalabalık, bir arada yaşam'ı destekleyen güçlü bir sinyal verdi. Polis verilerine göre 3000 kişinin katıldıĝı, PEGIDA'ya ve Paris'teki terör eylemlerine karşı, Bismarckplatz'tan Universitätsplatz'a kadar yüründü.

16 Ocak 2015 - 10:46 - Güncelleme: 09 Şubat 2015 - 02:35

PEGIDA (Patriotische Europäer gegen die Islamisierung des Abendlandes yani “Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar”) 'ya karşı, 30 kadar Heidelberg'li vatandaşın oluşturduĝu NOGIDA (Notleidende offenherzig in die Gesellschaft in Deutschland) grubu da     yürüyüşte yerini aldı.

 

Her yaştan katılımcının olduĝu kalabalıkta pankartlardan en çok göze çarpanlar: “Hepimiz Charlie'yiz” ve “Terörizmin dini yoktur” gibi sloganlar oldu. Çeşitli Sivil Toplum Örgütleri de başkanları ve üyeleriyle barış adına bir aradaydı. Heidelberg DiTiB Camii yönetimi de Türk bayraĝı ile yürüşe katılanlar arasındaydı.

 

Belediye Meclisi'nden Oliver Priem (Grüne) topluluĝa yaptıĝı konuşmasında şu konuya deĝindi: “Nogida ve bu eylem, Heidelberg'in dünyada olup bitenlere duyarsız kalmadıĝını ve mültecilere her zaman kapılarımızı açtıĝımızın bir işaretidir”.

 

Paris'te elim saldırılarda hayatını kaybeden 17 kişinin ardından Almanya'da toplanan Islam karşıtı göstericiler, eylemlerini Berlin'e taşıyarak sayıca çoĝalmışlardı. Heidelberg'te PEGIDA'ya karşı bir sonraki eylemin 2 haftada bir olacaĝı fikir sahiplerince tartışılıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk esnaflar futbol turnuvasında karşılaştı
Türk esnaflar futbol turnuvasında karşılaştı
Çocuklar dini bilgiler dersinde ebru sanatı öğreniyor
Çocuklar dini bilgiler dersinde ebru sanatı öğreniyor