• Advert Advert Advert Advert Advert Advert Advert Advert
Hasan Ünsal ‘ Bu çalışma esas teşkil ediyor

Hasan Ünsal ‘ Bu çalışma esas teşkil ediyor

Göçmen Türk Veliler İçin Veli Akademisi çalışması sona erdi. Konu ile ilgili düzenlenen kapanış konferansında sonuç bildirgesi açıklandı. Heidelberg Üniversitesi ‘nden...

24 Kasım 2014 - 02:31

Göçmen Türk Veliler İçin Veli Akademisi  çalışması sona erdi. Konu ile ilgili düzenlenen kapanış konferansında  sonuç bildirgesi açıklandı. Heidelberg Üniversitesi ‘nden proje yöneticisi eğitim bilimcisi Prof. Havva Engin, Veli Akademisi kapanış konferansında yaptığı konuşmada Veli akademisi ile  bir çok konunun önemi anlaşıldı, bunların arasında ; iki dilde eğitim, okullarda veli hakları, meslek ve Türkçe’nin önemi, Alman eğitim sistemi gibi temel konular veliye iletilmeye çalışıldı dedi. Prof. Havva Engin velinin bilinçlenip Alman eğitim sisteminde ki veli sorumluluklarını yerine getirmesinin önemli olduğunu söyledi.

Konferansa katılan, Karlsruhe Eğitim Ataşesi Hasan Ünsal yaptığı konuşmada Veli Akademisinin önemine dikkat çekerek, ‘Bu çalışmayı önemsiyorum sahada,  akademik olarak yapılan çalışma Türkiye’den resmi bir kurum tarafından da desteklenmesinden dolayı ilk çalışma diyebiliriz. Bu çalışma içinde Prof. Havva Engin hanım, değerli öğretmenlerim , Baden OAB fedreasyon başkanı sayın Kemal Ülker, diğer dernek temsilcilerimiz ve vatandaşlarımız her biri kendi ölçüsünde yer almıştır. Bu süreç sonucunda oluşan raporlar hakikaten toplumumuza bir ufuk çizecektir. Önümüzde ki süreçte Türk toplumunun yaşadığı şehirlerde ülkelerde daha iyi bir konuma gelinmesi için neler yapılabileceği, velilerin çocukarın başarısında hengi hususlara dikkat etmesi gerektiği ne dikkat edebilecek.Dolayısı ile bu çalışmalarda elde edilebilecek   bilgiler ile ileriye dönük çalışmalarda esas teşkil edeceğini düşünüyorum ‘ dedi.

Yurtdışı Akraba Toplulukları Başkanlığı (YTB)  koordinatörü Ünal Koyuncu, ‘Vatandaşlarımızın yaşamakta olduğu ülkelerde eğitim, sosyal çalışmalar, katılım,akademik alanlarda yapılan çalışmaları Türk veya Alman dernekleri tarafından başkanlığımıza yapılan başvurular değerlendirilerek STK çalışmalarını destekliyoruz. Bu günde takdir ile takip ettiğimiz Veli Akademisi  sonuç konferansı için buradayız.’ dedi. Proje desteğinde Almanya’nın birinci  sırada olduğunu söyleyen Ünal Koyuncu, eğitim sorunun almanya’da öncelikli konu olduğunu bu sebeplede Veli Akademisi projesinin öenmli olduğunu söyledi.

Kemal Ülker’de projenin çok önemli olduğunu YTB desteği ile de başarıya ulaştığımızı düşünüyorum. Bizler OAB leri olarak sorunları biliyoruz ancak velilerin bu bilgilere sahip olmadığını düşünüyoruz.

Psikolog Eğitimci, Nusrettin Bağatur konuşmasında eğitimin önemine vurgu yaparak,eğitimde alınan başarıların yanında aile içinde bazı sorunlarında yaşandığını  bununda eğitimde başarıyı negatif etkilediğini söyledi. Bağatur konuşmasında aileler ile bire bir özel görüşmeler yaptığını , özellikle ergen döneminde ki çatışmalar konusunda aileler ilegörüştüğünü söyledi.Bağatur en ilginç olanın ise babaların eğitim konusunu sadce annelere bıraktığının altını çizdi.

Proje sorumlularından Miriam Aakerland yaptığı konuşmada ‘eti senin kemiği benim’ eğitim anlayışının Almanya’da olmadığını velininde bu eğitim sürecine katılamsı gerektiğini söyleyerek, sorumluluğun çoğu veliye aittir dedi. Programa akademisyenler Baden Eyaleti OAB leri ve öğrenciler katıldı.

Konuşmaların ardın düzenlenen panel ile program bitti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk esnaflar futbol turnuvasında karşılaştı
Türk esnaflar futbol turnuvasında karşılaştı
Çocuklar dini bilgiler dersinde ebru sanatı öğreniyor
Çocuklar dini bilgiler dersinde ebru sanatı öğreniyor