• Advert Advert Advert Advert Advert Advert Advert Advert
Bund-Bik yönetimi Baskonsolos Ahmet Akinti´yi ziyaret etti.

Bund-Bik yönetimi Baskonsolos Ahmet Akinti´yi ziyaret etti.

Bund-Bik yönetim kurulu Stuttgart Baskonsoloslugunda, yeni gelen Baskonsolosu Ahmet Akinti´yi ziyaret etti...

19 Kasım 2014 - 02:37 - Güncelleme: 19 Kasım 2014 - 03:02

Yaklasik iki saat süren görüsmede Bund-Bik yönetim kurulu Baskonsolos Akıntı ya eyaletin eğitim, katııim, ve kultürel alandaki sıkıntılarınıi anlatırken, istek ve talepleride içeren on sayfalık bir rapor sundu.

Toplanti sonrası bir açıklama yapan Bund-Bik Yönetim kurulu Başkanı GüvenToymaz; “Cok olumlu bir görüşme oldu. Eyaletimizde yaşayan Türk toplumu oldukça dinamik ve enerjik. Önemli çalişmalar imza atıyorlar. Biz özellikle eyaletimizdeki eğitim konusunda yapılması gerekenleri görüştük. Belge niteleği taşıyan kitabımızı hediye ettik. Sayin Akıntı´nin egitim konusuna verdigi önem bizleri daha da Mutlu ve umutlu kıldı. Eğitim Atesesi Sayin Zeynel Abidin KARAGÖZ´ün toplantıda hazır bulunması bunun en önemli göstergelerindendir

Çocuklarımız Almanya'da yaşıyor ve Alman okullarında okuyorlar. Onlar çok iyi Almanca konuşmalı ve en iyi meslekleri öğrenebilmeliler. Almanca'nın ne denli önemli olduğunun bilincindeyiz. Çocuklarımızın en iyi Almanca'yı öğrenebilmeleri için ise onların çok iyi bir anadiline sahip olmaları gerektiğini unutmamalıyız. Bu çok önemli gerçeği bilen bilim adamlarının söylediklerine biz de uymalı ve çocuklarımızın okullarında çağdaş koşullarda Türkçe öğrenmelerini istemeliyiz.

Türkçe'yi çok iyi biçimde okulda, öğrenimiyle birlikte alacak olan çocuk, Alman toplumunu ve Alman kültürünü de çok daha iyi anlayabilecektir. Bizim isteğimiz çocuklarımızın toplumun üst katmanlarına erişebilecek bir donanımla yetişebilmeleridir. Anadili de bu donanımın en önemli bir öğesidir

Bunun icinde, Türkçe'nin okullarda ders olarak verilebilmesinin tek koşulu bizlerin bunu çok ciddi olarak istememize bağlıdır. Türkçe'yi istemeliyiz ve bu yolda uğraş vermeliyiz.

Almanya çağdaş bir hukuk devletidir. Bu nedenle de insan haklarına en geniş biçimiyle yer vermelidir. Türkçe'nin bizim bir insan hakkımız olarak okullarda ileriye dönük olarak okutulmasını istenmelidir“ dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk esnaflar futbol turnuvasında karşılaştı
Türk esnaflar futbol turnuvasında karşılaştı
Çocuklar dini bilgiler dersinde ebru sanatı öğreniyor
Çocuklar dini bilgiler dersinde ebru sanatı öğreniyor