• Advert Advert Advert Advert Advert Advert Advert Advert
Aksen: Ayrışmayalım, buluşalım

Aksen: Ayrışmayalım, buluşalım

Almanya’nın Heidelberg kentinde Karlsruhe Başkonsolosluğu ve Heidelberg Alevi Bektaşi toplumu Muharrem ayında gerçekleşen Yas-ı Matem orucunun sona ermesi dolayısıyla...

09 Kasım 2014 - 23:40 - Güncelleme: 10 Kasım 2014 - 00:46

Almanya’nın Heidelberg kentinde Karlsruhe Başkonsolosluğu ve Heidelberg  Alevi Bektaşi toplumu  Muharrem ayında gerçekleşen Yas-ı Matem orucunun sona ermesi dolayısıyla “Geleneksel Aşure Günü” etkinliği düzenledi. 8 Kasım 2014 Cuma günü akşamı  davetlilere kaseler içerisinde aşureler ikram edildi.

Heidelberg’de kaynayan aşure çorbasına Karlsruhe Başkonsolosu Serhat Aksen, Alevi Bektaşi Toplumu başkanı Arif Kılıç, Din Hizmetleri Ataşesi Mehmet Tekin, Heidelberg Belediye Başkanı Wolfgang Erichson, dernek basın sözcüsü Yakup Dıvrak, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Karlsruhe Başkonsolosu Serhat Aksen yaptığı konuşmada Muharrem ayının kutsal olduğuna dikkat çekerek konuşmasına şöyle devam etti. ‚‘ Kerbela’da şehit edilen Hz. Hüseyin ve beraberindekilerinin acılarının gönülden ve derinden hissedildiği bir ay. Aynı zamanda, bir daha benzer acılar yaşanmaması temennilerinin dile getirildiği, barış, dostluk, kardeşlik, birlik, beraberlik ve dayanışma duygularının güçlendiği bir ay. Almanya’daki toplumumuz bir çeşitliliği yansıtmaktadır. Çeşitlilik bir zenginliktir. Yeter ki toplumsal birlikteliğin önemini bilelim. Yeter ki “Bir olmaya, iri olmaya, diri olmaya” kıymet verelim.

Görüşümüz, inancımız, mezhebimiz ne olursa olsun, “insanlıkta kardeş“ olalım. Hacı Bektaşi Veli’nin dediği gibi “yolumuzu insanlık sevgisi üzerine kuralım”.

Ayrışmayalım, buluşalım

Bizler Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi temsilcileri olarak, sizlere elimizden geldiğince hizmet etmeye çalışıyoruz. Her vatandaşımız bizim için birdir, her derneğimiz bizim için birdir. Devletimiz tüm vatandaşlarını kucaklamaktadır. Başkonsolosluğumuz hepinizin Başkonsolosluğudur. Ortak paydamızın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından veya Türkiye kökenli olmaktan geçtiğini hiçbir zaman unutmayalım. Ayrışmayalım, buluşalım.

Sözlerime son verirken, başta Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitleri olmak üzere, tüm şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Muharrem ayı içinde yapılan ibadetlerin barış, dostluk ve kardeşliği pekiştirmesini temenni ediyorum. Tutulmuş olan oruçların Hak divanında kabul olmasını diliyorum.‘ dedi.

680 yılında Kerbela çölünde zulme uğrayan Hz. Hüseyin ve beraberindekilerin yanlarında bulunan yiyecekler den oluşan aşure çorbasına, Karlsruhe Başkonsolosluğuda barış ve kardeşlik katdı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk esnaflar futbol turnuvasında karşılaştı
Türk esnaflar futbol turnuvasında karşılaştı
Çocuklar dini bilgiler dersinde ebru sanatı öğreniyor
Çocuklar dini bilgiler dersinde ebru sanatı öğreniyor