• Advert Advert Advert Advert Advert Advert Advert Advert
2. Türk-Alman Ticaret Buluşması Heidelbergde gerçekleşti

2. Türk-Alman Ticaret Buluşması Heidelbergde gerçekleşti

30 Eylül tarihli ikinci Türk Alman Ekonomi Sempozyumu dün akşam büyük bir ilgiyle gereklesti. 100'e yakın davetli İş veren ve temsilcilerinin katıldığı etkinliğe Türkiye Cumhuriyeti Karlsruhe Başkonsolosu Serhat Aksen'de katıldı...

01 Ekim 2014 - 13:37 - Güncelleme: 08 Ekim 2014 - 08:49

30 Eylül tarihli ikinci Türk Alman Ekonomi Sempozyumu dün akşam büyük bir ilgiyle gereklesti. 100'e yakın  davetli İş veren ve temsilcilerinin katıldığı etkinliğe Türkiye Cumhuriyeti Karlsruhe Başkonsolosu Serhat Akşen, Stuttgart Ticaret Attaşesi Dr. Ahmet Bayraktar,  Heidelberg Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Eckart Würzner, TIcaret ve Sanayi odası (IHK) Heidelberg Genel Müdürü Dr. Wolfgang Niopek, Mannheim Ekonomi kalkınma Genel Müdürü Christiane Ram, JobCenter Heidelberg Genel Müdürü Norbert Hölscher teşrif ettiler. İş dünyasından Alman ve Türk İş adamlarının yanı sıra Medya mensuplarının iempozyum hakkında önemli izlenimleri oldu. Bir cok konuşmacının hazır bulunduğu sempozyumun ana konusu Türkiye ve Almanya ekonomik ve ticari ilişkilerin boyutları, yatırım imkanları.
Etkinliği Türk İşverenler Derneği Rhein Neckar (TID) ve Sanayi ve Ticaret odası (IHK) Rhein-Neckar ortak düzenledigi etkinlige, Türk-Alman Ekonomi Merkezi (DTW) ‚de büyük katkıda bulundu. Akşama katılan Kanber Altıntaş'da bölge insanının iş kurma konusundaki son 10 yilda yasadiklari zorluklardan bahsetti ve Ekonomi Merkezinin bu konular hakkindaki calismalarini tanitti. Konsolos sayin Serhat Aksen ise Türkiye'nin ekonomik ve ticari durumunu rakamlarla izah etti. TID Başkanı Mustafa Baklan'da konuşmacılar arasında yerını alırken, bu tür etkinliklerin önemini dile getirirken, iki ülkenin bir birine bağlılığını da sözlerine ekledi. Büyükşehir Belediye Baskanı Dr. Würzner ise Türk İşadamlarının bölgeye yatırım yapması gerektiğini ve bu konuda insanları teşvik edeceklerini açıklarken, Ticaret ve Sanayi odası Genel Müdürü Dr. Niopek ise genel bir konuşma yaparak çevredeki işadamlarını Ticaret ve Sanayi odasına çekmeliyiz dedi. TID Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baklan'ın çevredeki sosyal faliyetlerini överek, kendisi kadar sosyal hayatta aktif işadamlarını takdir ettiğini belirtti. 
Selamlama Konuşmalarının ardından iş dünyasını ilgilendiren konulara değinildi. Konuşmacılar arasında Avukat Ulay Özer, JobCenter Heidelberg Genel Müdürü Norbert Hölscher, RKW Baden-Würrtemberg'den Gernod Kraft, IHK Rhein Neckar'dan gümrük konularında hukuk danışmanlığı yapan Oliver Falk ve son olarak IHK Rhein Neckar'dan Christian Schwöbel yer aldılar. 
Konuşmalardan sonra misafirler büfe'ye iştirak ettiler ve etkinliğe Informasyon standları ile katılan; İş Bankası, Deniz Bank, TID Mannheim, DTW Mannheim, JobCenter ve Ticaret ve Sanayi Odasının standlarını ziyaret ettiler. 
Yüksek bir rağbet görülen gecenin şimdiden üçüncü buluşması için temellerin atıldığı bu gece herkes için başarılı ve huzurlu geçmesi, organizasyonu üstelenen kurumları özellikle memnun ederken, Ticaret ve Sanayi odasından Alex Wolf, “bu etkinliği bir gelenek haline getirmeliyiz“ diyerek, üçüncüsünün planlarına başlanmasını tavsiye etti. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk esnaflar futbol turnuvasında karşılaştı
Türk esnaflar futbol turnuvasında karşılaştı
Çocuklar dini bilgiler dersinde ebru sanatı öğreniyor
Çocuklar dini bilgiler dersinde ebru sanatı öğreniyor